E-Bordro – E-Fatura E-Arşiv ve Ön Muhasebe Programı
Giriş Ücretsiz Deneme

E-Bordro

E-Bordo Nedir?

Bordo, maaş bilgilerinin ayrıntılarını içeren belgedir. Maaş bordrosu, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 238. maddesine göre işverenlerin her ay ödedikleri ücretler karşılığında tutmak zorunda oldukları belgelerdir. İşe başlama ve bitiş arasında dönemsel maaş bilgilerinin tamamı bu belgede toplanır. Kamu çalışanları maaş bordolarına maliye bakanlığına bağlı kurumlarından erişirken, özel sektör çalışanları ilgili muhasebe veya insan Kaynakları departmanından ulaşabilirler.

E-Bordo, elektronik ortamdan alınabilen maaş bordosunu tanımlar. 2015 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı ile e-devlet iş birliği sayesinde geliştirilmeye başlanmıştır. 2018 yılında da bakanlık tarafından faaliyete geçirilmiştir. E-Devlet üzerinden sunulan bir hizmettir. Belgenizde memuriyet sicil numaranız, yıl ve aya göre maaş bilgileri gibi ihtiyaç duyacağınız diğer ayrıntılara yer verilir.

E-Bordo Sorgulama Yapma

Hizmet E-Devlet sistemi üzerinden sağlanır. Sisteme giriş PTT’den almış olduğunuz veya sistem üzerinden alacağınız şifre ve TC kimlik numarası ile sağlanmaktadır. Sistemde “Hazine ve Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti” adlı aramayı yaparak almak istediğiniz ay ve yıl bilgilerini de girerek E-Borda ya ulaşabilirsiniz. İsterseniz oluşturulan belgeyi indirebilir ve çıktısını da alabilirsiniz.

E-Bordo Hizmetinden Faydalananlar

Bu hizmetten fayda sağlayabilmek için 657 sayılı kanun ile devlet memuru olmanız gerekmektedir. 4/D bendi kapsamındaki memur ve kadro karşılığı sözleşmeli çalışanlar da bu hizmetten fayda sağlayabilmektedir. 4C sigortalı veya farklı şekilde sözleşmeli olarak çalışan memurlar bu hizmetten yararlanma hakkına sahip değildirler. Özel sektör çalışanları ise yine normal bordo düzeninde olduğu gibi çalıştıkları kurumun ilgili (muhasebe veya insan kaynakları) departmanına başvuru yaparak maaş bordosuna erişebilmektedirler.

E-Bordo Niçin Kullanılır?

E-Bordo hizmeti ile zaman ve kâğıt israfının önüne geçilir. Kullanıcılara zaman ve mekan bağımsız hızlı ve kolay maaş bordolarına erişim sağlamaktadır. Saklama sorununu ortadan kaldırmıştır. Bürokrasiyi azaltarak bu işlemlerin kurumlar üzerindeki yükünü de ortandan kaldırmaktadır.