ERP Neden Gerekli? – E-Fatura E-Arşiv ve Ön Muhasebe Programı
Giriş Ücretsiz Deneme

ERP Neden Gerekli?

İşletmelerin büyüklüğüne göre kullandıkları ERP sistemlerinin yapısı da farklılık göstermektedir. İşletmelerin yapısı büyüdükçe yöneticiler tüm fonksiyonları kontrol altına almaları zorlanacaktır. ERP sistemleri sayesinde tüm departmanlar birbirleri ile iletişim halinde olmasında çok önemli bir rol oynar.

ERP’nin işletmelerde kullanılması zincirleme bir şekilde fayda sağlamaktadır. Etkili bir iletişim kaynakların doğru kullanılması, stok kontrol takibinin yapılabilmesi, maliyetlerde azalma, müşteri memnuniyeti(CRM), zaman tasarrufu ve izlenebilirlik sağlamaktadır.

Birden fazla grup içi firmaları olan işletmeler bağlı olduğu şirketlerle koordine halinde çalışmak istekleri için ERP bu tip firmalarda bir gereklilik haline gelmektedir. Firmalar ayrı ayrı programlar ile süreçlerini yürütmektense tüm süreçlerini yürütebilecekleri tek bir program kullanmak verimliliklerini de arttıracaktır.

Dijital Çağda ERP Gerekliliği

Günümüzde dijitalleşme bir gereklilik haline geldiği için artık sadece muhasebe programları, sadece MRP hesaplamaları işletmeler için yetersiz gelmektedir. Dijitalleşme ile de işletmelerin bulut ERP sistemlerine olan ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır. Yaşadığımız bu dijital çağda bilgi iletişim teknolojilerine olan talep artmaktadır.

Bulut ERP sistemleri ile web üzerinden işletmenize ait bilgileri görüntülemek, satış departmanında çalışanlar için tekliflerin ve siparişlerin telefon, tablet gibi araçlarla girilebilmesi de işletmelerin tercih etme sebepleri arasında yer almaktadır. Birden fazla grup içi firmaları olan işletmeler bağlı olduğu şirketlerle koordine halinde çalışmak istekleri için ERP bu tip firmalarda bir gereklilik haline gelmektedir.

İyi Bir Analiz

ERP sistemlerinde operasyonel canlı veriler yer almamaktadır. ERP sistemi üzerinde tutulan veriler ile her türlü analiz gerçekleştirilebilir, raporlanabilir ve paylaşılabilir Bu sayede yapılan yanlışlar, eksik noktalar tespit edilerek işletmeler iç analizlerini gerçekleştirirler.