e-Fatura Nedir? Kimlere e-Fatura Kesilir? Kimler e-Fatura Keser? – E-Fatura E-Arşiv ve Ön Muhasebe Programı
Giriş Ücretsiz Deneme

e-Fatura Nedir? Kimlere e-Fatura Kesilir? Kimler e-Fatura Keser?

E-Fatura - harmonQ

Elektronik Fatura Nedir?

Elektronik fatura e-fatura ve e-arşiv türlerinden oluşan sistemin genel adıdır. e-fatura, devletin e-dönüşüm projesi ile birlikte işletmelerin hayatına girmiştir. e-fatura geçerlilik ve kullanım olarak kağıt üzerinde olan normal faturadan farklı değildir. Kağıt üzerindeki faturanın dijital halidir. İşletmelerde olan kağıt fazlalığını azaltmak ve devletin kesilen faturaları daha rahat takip edebilmesi için geliştirilmiştir. GİB(Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından  5 Mart 2010 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Ücretsiz bir şekilde GİB üzerinden e-fatura kesilebilir. Eğer işletmenizde daha fonksiyonel bir uygulama isterseniz GİB’e entegre bir uygulama ve danışmanlık hizmeti satın alabilirsiniz. Birçok işletme de GİB’e entegre olan özel uygulamaları kullanıyor. Bu uygulamalara özel entegratör deniyor. Entegre uygulamayı satan şirketler GİB tarafından bazı testlerden geçilerek sertifika verildikten sonra uygulamayı kullanıma sunabiliyorlar. Uygulamanın fiyat aralığı şirketten şirkete ve istenen fonksiyonlara göre değişebiliyor.

e-Fatura Kimler Keser?

e-fatura tüm işletmeler için zorunlu değildir. GİB e-faturaya geçme zorunluluğu olan işletme kategorilerini her yıl ilan eder. Büyük işletmelerin yanı sıra küçük işletmelerde bazı kurallardan dolayı e-fatura mükellefi olabilir. Ayrıca zorunluluk dışında da isteyen işletmeler e-fatura uygulamasına geçebilir. e-faturayı da sadece e-fatura mükellefi olan kişiler kesebilir. GİB kesilen faturaları 6 ay boyunca saklar. Böylece olabilecek herhangi bir karışıklığın önüne geçilir. e-faturanın geçerliliği açısından  fatura üzerine e-imza atılması gerekir. e-imza atılmadan önce istenen düzenlemeler yapılabilir. e-fatura mükellefi olduysanız e- fatura kesilebilecek işletmelere aynı anda hem kağıt hem de e-fatura kesemezsiniz.

Kimlere e-Fatura Kesilir?

e-fatura sadece e-fatura kullanan işletmelere kesilebilir. İşletmeler arasındaki işlemlerde sistemin kullanılabilmesi için her iki tarafında e-fatura mükellefi olması gerekir. Eğer e-fatura kullanmayan işletmelere fatura kesmeniz gerekirse, şartlara göre e-arşiv ya da kağıt fatura kullanmanız gerekecektir.