Satış, Pazarlama ve ERP – E-Fatura E-Arşiv ve Ön Muhasebe Programı
Giriş Ücretsiz Deneme

Satış, Pazarlama ve ERP

Satış, Pazarlama ve ERP

ERP sistemlerinin amacı işletmenin tüm fonksiyonlarını etkileşimli şekilde kullanmak için geliştirilmiş yazılımlardır. Süreçlerin değerlendirilmesinde oluşan zaman kayıplarını en aza indirip dinamik yapı imkanı sunmaktadır. İşletme içinde ve işletme dışında kullanılan işletmenin tüm fonksiyonlarını içinde barındıran ERP sistemleri ile işletmeler daha fazla müşteri bulmakta ve bu müşteriler ile ilişkilerini geliştirmesi kolaylaşmıştır.

Satışları arttırmak, müşterilerle olan ilişkileri kayıt altına alıp memnuniyeti arttırmak ve satış temsilcilerinin hedeflerini belirlemek için ERP sistemleri kullanılmaktadır. Müşteri tekliflerini, müşteri siparişlerini ve sevkiyat ile ilgili işlemleri satış süreçlerinin içerisinde  yer almaktadır. Müşteriye teklif gönderilmesinden ürünün depodan çıkışına kadar tüm süreçleri ERP sistemleri sayesinde kontrol altına alınmaktadır.

Satış Süreçleri

Yeni bir satış fırsatı yakalandığında satış süreci başlanmış olur. Potansiyel müşterilerinizi kayıt altına alıp, potansiyel müşterilerinize ulaştığınız bilgileri raporlama da kullanarak daha fazla müşteri kazanma fırsatı yakalanabilir. Satış yapma ihtimaliniz olan müşterileriniz sizin potansiyel müşterilerinizdir. ERP den alacağınız bilgiler ile hazırlayacağınız sunumlar,  teklifler ve müşteri ihtiyaçlarına yönelik pazarlama stratejisi geliştirerek satış oranlarınızı arttırabilirsiniz. Müşteri ile yapılan görüşmeleri ERP üzerine kayıt edip daha sonrasında teklif, sipariş ve sevkiyat süreçlerini HarmonyERP üzerinden takip edebilirsiniz.

Satış Temsilcisi Takibi

ERP içerisinde sadece dış müşterileri değil satış departmanında çalışan ekip arkadaşlarınız ile koordine bir şekilde çalışma imkanı vardır. Örneğin satış temsilcileri farklı lokasyonlarda bulunduklarında tekliflerini ve siparişlerini takip edebilmeleri için ERP içerisinden takip etme ihtiyacı duymaktadır. CRM sistemleri sayesinde müşteri analizleri yapılmasında rol oynar. Satış sonrası süreçlerde ERP aracılığı ile servis taleplerinin kayıt altına alınması, servis ile ilgili mesajlaşmalar ve servis hizmetlerinin bitişi, arıza takibinin yapılması bunları hepsini tek bir çatı altında toplanması ve kontrolleri sağlanmaktadır.