Kalite ve ERP – E-Fatura E-Arşiv ve Ön Muhasebe Programı
Giriş Ücretsiz Deneme

Kalite ve ERP

İşletmeler tüm süreçlerini tek bir sistemden yürüterek zaman tasarrufu, verimlilik ve karlılığın artması için   ERP gibi benzer sistemlerine ihtiyaç duyarlar. Kalite ve ERP arasındaki ilişki işletmelerin doğru bir kalite programı tutması ve bu kayıtlara göre maliyetlerini ayarlayabilmesi açısından önemlidir. Kalite kontrol süreçlerinde belirli bir standarda uygun olarak üretim yapılması işletmeler için önemli olduğundan ERP bu noktada avantaj sağlamaktadır.

Üretim aşamalarında yapılan kalite kontrol sayesinde kalitede yaşanan problemleri önleyerek belirli standartlara uygun kaliteli ürünler ortaya koyabilirler. Proses, son ürün final kontrolde veya satın almalarda kalite kontrol yapılması hatalı üretilen ürünlerin görülüp analiz edilerek bir sonraki süreçlerde bu tip sorunların yaşanması engellenir.

Kalite Modülü

Satın alma sürecinde kalite kontrol aşaması depolara giriş yapılmadan önce gerçekleşir. Alınan raporlara göre hangi ürünlerde ne gibi kalite sorunları var tespit edilebilir ve bu sayede işletmeler tedarikçi seçimlerinde bunları göz önüne alabilirler. Proses kontrol aşamasında üretilen her bir parçadan sonra kontrol gerçekleşeceği için süreçler içerisinde analizler yapılıp en son finalde kalite kontrol standartlarına uygun üretim yapılabilir. Son final kontrolde ürün paketlemeden önce kalite kontrol standartlarına göre kontrol edilmektedir. Tüm kalite süreçlerinde belirlenen kriterler uygun olup olmadığı kayıt altına alınır. ERP sistemlerinin içersinde bulunan dokümanlar ile sözleşmelerinizi, kalite belgelerinizi görüntüleyebilirsiniz.

ERP, kalite kontrol sürecinde işletmelerin performanslarını yükseltir, müşteri memnuniyeti kazandırır ve zamandan tasarruf edilmesini sağlar. Üretim sırasında yaşanan kalite kontrollerinde sistem üzerinden takip ederek hatalar en aza indirilir.